Az E-vitamin, a hosszú élet titka
Az E-vitamin, ahogy már eddig is több vitamin esetében láthattuk, egy összefoglaló név, amely nyolc növények által termelt, számunkra nélkülözhetetlen vegyületet takar. Ezek ugyanannak az alapváznak a variációi, négyféle tokoferol és ugyanennyi tokotrienol, melyek biológiai hatékonysága eltérő. Ha vitaminkészítményen nézzük az összetevőket, akkor a tokotrienoloknak és a gamma-tokoferolnak örülhetünk jobban, valamint a folyékony formának, azonban a leglényegesebb, hogy természetes kivonat legyen, mivel a mesterségesen előállított formák kevésbé hasznosulnak.
Az E-vitamin zsírban oldódó, így azt gondolhatnánk, hogy akár évekre is jól bespájzolhatunk belőle, de nem, mert viszonylag gyorsan ürül. Forrásai leginkább a növényi olajok, olajosmagvak és gabonacsírák. A mai megszokott táplálkozás mellett hiánya csak nagyon extrém esetekben és bizonyos ritka felszívódási zavarok esetén fordulhat elő, de mivel ez főleg idegrendszeri tünetekkel jár, már tudnánk róla, ha érintene bennünket. Túl is lehet adagolni, de azt nagyon kell akarni, így ez sem fenyeget minket.
Akkor meg minek foglalkozunk vele, ha elegendő jut a szervezetünkbe, és túl sokat se szoktunk beszedni? Hát az egyik ok, hogy a minimálisnál több bevitel segít sokféle daganatos betegség megelőzésében és kezelésében, a koleszterinszint csökkentésében, az érelmeszesedés megakadályozásában és lassításában, a bőrnek is jó, gyulladáscsökkentő is, valamint nem utolsó sorban hosszítja az életet.
Az E-vitamin ugyanis remek antioxidáns, így segít a divatos kifejezéssel élve az oxidatív stressz leküzdésében. Ez magyarul annyit tesz, hogy a szervezetben a normál működés során keletkező, amúgy roncsoló hatású melléktermékeket leszereli.
Hogyan vigyünk be akkor a megszokott táplálkozással bekerülőnél nagyobb mennyiséget? Első körben ne dohányozzunk, mert az leköti még azt is, amink van. Ha ez megvan, akkor fogyasszunk több friss gabonacsírát, használjunk a salátákhoz hidegen sajtolt növényi – főleg gabona – olajokat (igen, együnk salátát!), majszoljunk olajosmagvakat, és ha mindezzel nem vagyunk elégedettek, akkor szedjünk táplálékkiegészítőket. Ezeknél a legfontosabb, hogy természetes, növényi alapú legyen, és ne mesterségesen előállított formulát tartalmazzon. Amúgy, ha otthon rendszeresen csíráztatunk, és frissen fogyasztjuk a termést, nagyon sokféle vitamint kipipálhatunk.