A D-vitamin, ami inkább hormon
A D-vitamin, azaz a kalciferol egy összefoglaló név, ami tulajdonképpen két vitamint takar, a D2-vitamint, azaz az ergokalciferolt és a D3-vitamint, a kolekalciferolt. Biológiai hatását tekintve egyenértékű a kettő, ám a D3 aktívabb, tehát ugyanahhoz az eredményhez több D2 kell. Zsírban oldódnak, vagyis nem ürülnek ki a vizelettel, ezért ha egy-egy nap nem jutunk hozzá egyikhez sem, még nem kell aggódni, a raktározott mennyiség 2-3 hónapig is kitarthat.
D-vitaminból normál táplálkozással nem kerül elegendő a szervezetbe, ám szerencsére az élelmen kívül van más forrásunk is. Ugyanis a napfény, vagyis a benne lévő UV-B hatására saját magunknak megtermeljük a kellő mennyiséget. Emiatt a D-vitamin nem is számít valójában vitaminnak, inkább hormonnak nevezhető.
Szervezetünknek a termeléshez tényleg a Nap kell, a szoláriumozás nem elegendő, mivel ott az ilyen szempontból hatástalan UV-A ér minket. Negyed - fél óra napfény elegendő a megfelelő mennyiséghez, de ehhez az kell, hogy dél körül legyünk a napon, mivel hazánk földrajzi helyzetén nagyjából 10 és 14 óra között elégséges az UV-B sugárzás. Télen azonban mindenképpen érdemes pótolni valamilyen vitaminkészítményből. Felnőtteknek napi 2000NE az ajánlott adag, sokkal többet nem érdemes bevinni, ugyanis nagy mennyiségben meszesedéseket okozhat mindenfelé szervezetünkben.
A D-vitaminnak generális hatása van, nagyon sokféle sejtünkre hat többféle módon is. Fő szerepe azonban a kalcium háztartásban van, fokozza a csontokba épülését, ezáltal erősítve azokat. Hiánybetegsége az angolkór, felnőtteknél ez csontlágyulás, csontritkulás, fogromlás képében jelentkezhet. A foszfor felszívódását is segíti, valamint erősíti az immunrendszert, és többféle daganatos megbetegedésnél dokumentálták jótékony hatását.
A vegánokat ennek a vitaminnak a hiányától is féltik, mondván, a növényekben nincsen. Ez azonban egy részigazság, ugyanis a D3, ami inkább állati forrásokból pótolható, de normál táplálkozásnál az állati eredetű ételekből ez is csak elenyésző mennyiségben kerül be, mivel olyan állati részekben fordul elő, amit nem szoktunk fogyasztani. Csukamájolajat nem szürcsölgetünk általában… A D2 azonban növényi eredetű, ráadásul olyan növényi forrásokkal, amik gyakrabban fordulnak meg tányérunkon. A repcecsírában pedig kifejezetten sok van belőle!