Hogyan is működik a testünk?
Testünk eredetét tekintve általában két merőben eltérő magyarázattal találkozhatunk. Az egyik szerint hosszú evolúció eredménye, a másik szerint Isten teremtette a maga képére és hasonlatosságára. Az egyik szerint milliárd évnyi tökéletesedés esszenciája, a másik szerint Isten temploma. Bármelyiket is vesszük, a testünk mindenképpen egy tiszteletre méltó, csodálatos, rendkívül bonyolult, összetett és kifinomult dolog. Érdemes tehát ennek szellemében bánni vele, megfelelően karbantartani, gondozni, táplálni, tisztítani. Ehhez jó, ha tisztában vagyunk a felépítésével és a működésével.
Nos, felépítésünkben sok milliárd olyan sejt vesz részt, melyek egyenként kenterbe verik az ember által valaha kreált legszuperebb szerkezeteket, és akkor még szó sem esett az általuk alkotott szervekről és szervrendszerekről. Működésünk testi szinten pedig elképesztően sok finoman hangolt, egymással összefüggő és egymásra épülő folyamat összessége, melyeket teljes egészében átlátni enyhén szólva kihívás. Még a tudósok is csak egy-egy részletét látják át mindennek nagyobb mélységben, hétköznapi halandóként pedig csak tátott szájjal állhatunk az egész előtt, és akkor fentebb mi azt említettük, hogy jó lenne ezzel tisztában lenni… Hát igen. Szerencsére az egészséges életmód kialakításához nem kell húsz diplomát szereznünk, és a legapróbb részletekig beleásni magunk mindenbe, elég egy általánosabb rálátás, átfogóbb szemlélet, és az alapvető dolgok ismerete, ez viszont tényleg nagyon fontos. Az alábbiakban következzék hát egy nagyon egyszerű kép, ami segít nagyvonalakban rápillantani a lényegre.
Szervezetünk alapvetően olyan, mint egy örvény a folyóban, külalakra hosszú időn át viszonylag állandó, azonban folyton mozgásban és változásban van. Ráadásul ez a folyamatos mozgás tartja fenn, és abból van, ami be- és kiáramlik belőle. Három módon lehet tönkretenni, elrontjuk a be- vagy kiáramlást, illetve magát az örvényt. Fontos tehát rendben tartani mindhárom területet, megfelelő anyagokat kell bevinni, gondozni kell az örvényt, és segíteni a salak zavartalan távozását.
A bevitel háromféleképp történik, légzéssel, ivással és táplálkozással. Ezeknek mind más szerepe van az életfolyamataink fenntartásában. Fontos mindegyikre kellő figyelmet fordítani, mert bármelyikkel gond van, azt megsínyli egészségünk. A légzés biztosítja az oxigént, ami az energiatermeléshez kell, ilyen szempontból olyanok vagyunk, mint egy belsőégésű motor, nem elég az üzemanyag, kell a levegő is. Az ivás biztosítja a megfelelő vízszintet bennünk, sejtjeinkben a folyamatok vizes közegben működnek rendesen, olyanok, mint uszályok a folyón, ha alacsony a vízállás, akkor megfeneklenek. A táplálkozás két dolgot biztosít, az üzemanyagot és az építőanyagot. Tehát oda kell figyelni a légzésre, a folyadékbevitelre és a táplálkozásra, hogy ezek megfelelő módon, ütemben, mennyiségben és minőségben történjenek.
Testünk karbantartásáért főleg a tisztítással és a mozgatással tudunk tenni. Tisztítás alatt nem csak a külső csutakolást kell érteni, hanem a belső átpucolását is. Ez utóbbi nem más, mint a belül lerakódott melléktermékek, méreganyagok eltávolítása. Vannak nagyon jó kúrák, és nagyon hatékony szerek, amik segíteni tudnak ebben. A mozgatásnál lényeges a rendszeresség, hasznosabb naponta tornázni vagy sétálni egy fél órát, mint egyszer-egyszer lefutni a maratont.
A kiáramlásnak, ahogy a bevitelnek is három módja van, ráadásul az egyik az a légzés, ami a bevitelnél is fontos, csak itt a kipufogógáz, azaz a szén-dioxid kivezetésében van szerepe. A következő a kiválasztás, mely a folyadékbevitellel hozható párhuzamba, és a vesék mellett a bőrön keresztül is történik. Végül az ürítés a táplálkozás másik vége, ezáltal távozik az, amit nem használtunk fel az ételből.
Életmód szempontjából első körben az ivással, a táplálkozással, a belső pucolással és a mozgással érdemes kezdeni. A legegyszerűbb a mozgás, azt az elején nem kell túlragozni, egyszerűen csak mozogjunk rendszeresen, lehetőleg többet, mint hogy pislogunk. A másik hárommal a blog következő részeiben foglalkozunk részletesebben.