Na de mik azok az ásványi anyagok?
Az ásványi anyag fogalmát többféleképp is értelmezhetjük, attól függően, hogy melyik tudományterület felől szemléljük, és mivel kapcsolatban. Most a biológia felől fogjuk megközelíteni, és azért, hogy lássuk, a testünket mi építi fel, és mire érdemes odafigyelni a táplálkozásnál. Vagyis azért járjuk körbe az egészet, hogy a vacsi mellé karikázzunk-e fel még egy paradicsomot, vagy szórjuk-e meg a salit még egy kis szezámmaggal is.
Tehát azt nézzük, milyen legyen az eledel azon túl, hogy finom, hogy ne hizlaljon és tartalmazzon elég vitamint. Ehhez első körben látnunk kell, miből van a testünk, kilóra miből mennyit gereblyézzünk össze, hogy embert gyúrjunk belőle.
Biogén elemeknek nevezzük azokat a kémiai elemeket, amelyek atomjaiból az élőlények állnak. Hogy egyszerűbb legyen a dolgunk, biogén elemből van négyféle, elsődleges, másodlagos, harmadlagos, és az előzőekből sejthető módon negyedleges. Az elsődlegesek azok, amelyekből nagyon sok van bennünk, és a többi élőlényben is, vagyis ezek miatt nem kell aggódnunk, mindig lesz elég a tányérunkon belőlük, mert amit megeszünk, az is nagyrészt ezekből van. Mielőtt tovább ugrunk a másodlagosokra, a tisztesség kedvéért nevesítsük az elsődlegeseket, ezek a szén, a hidrogén, az oxigén, és a nitrogén.
A másodlagosok miatt már kicsit izgulhatunk, általában ezekből is sok jut be, de felszívódási zavarok vagy egyoldalú táplálkozás miatt itt már némelyikkel adódhatnak gondok. Ezek a nátrium, kálium, kalcium, magnézium, kén, foszfor, vas és a klór. Az elsődleges és a másodlagos biogén elemeket együtt makroelemekként is emlegetik.
A harmadlagos biogén elemekből már normál esetben is alig van bennünk, de mégis nagyon fontosak. Hiányukban sok dolog félresiklana bennünk. Ezek a mangán, a szelén, a kobalt, a réz, a cink, a molibdén és a jód. Mikroelemeknek is nevezik őket.
A negyedleges biogén elemek a nyomelemek, amelyek nem minden élőlénynek fontosak, de akiknek igen, azoknak nagyon. Ide tartozik a bór, amely a növényeknek kell nagyon, a fluor, ami a fogainkat erősíti, a szilícium, ami a gyerekek homokozója és a szilíciumvölgy mellett főként növények és kovamoszatok számára hasznos. Aztán a titán, a vanádium, a króm, a nikkel, a bróm és az ón is ezt a csoportot gazdagítja.
A következőkben majd végig megyünk a fontosabb elemeken, és megnézzük, miért jó, ha a táplálkozásunk során ügyelünk ezek bevitelére.